Skip to content
Departments

Police Commission

  • Seven members
  • Three members appointed by Mayor in December of each odd year
  • Four members appointed by Mayor in December of each even year
  • Two year term from the 1st of January
  • City Council can remove with 2/3 vote
  • Members serve until a successor is appointed and has qualified.
  • Regular Meetings 3rd Tuesday of Month

Anna Cruz (U)
68 Perth Street
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2009

Matthew Cumminotto Jr. (D)
320 Vincellette Street, 
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2015

Hector Diaz (D)
34 Arthur Street
Bridgeport, CT 06605
Term Expires: 12/31/2018

Edwin P. Farrow (U)
357 Pearl Street
Bridgeport, CT 06605
Term Expires: 12/31/2017

Thomas Lyons (D)
91 Jewett Avenue
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2010

Daniel S. Roach (D)
19 Quinlan Avenue
Bridgeport, CT 06605
Term Expires: 12/31/2005

Valerie Quarles (D)
58 Herald Avenue
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2018