Skip to content
Departments

Parks Commission

  • Mayor appoints two members for four year terms every December, per City Council approval
  • Eight members total
  • No more than 4 members of any one party
  • Members serve until a successor is appointed and has qualified.
  • Meetings are 2nd Tuesday of the month

James Brideau (R)
266 Jackson Avenue
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2017

Cruz M. Cotto (D)
117 Alpine Street 
Bridgeport, CT 06610
Term Expires: 12/31/2019

James Giles (D)
45 Williamsburg Road
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2018

John Mark Hosier (U)
1244 Capitol Avenue
Bridgeport, CT 06606
Term Expires: 12/31/2020

Banjed Labrador (D) Acting President
1190 Norman Street
Bridgeport, CT 06604
Term Expires: 12/31/2007

Cruz O. Rosa (R)
497 Colorado Avenue
Bridgeport, CT 06605
Term Expires: 12/31/2015

Lillian Wade (D)
240 Adams Street
Bridgeport, CT 06607
Term Expires: 12/31/2016